Lavrov varuje svět, aby nepodceňoval riziko jaderné války kvůli Ukrajině
26. 4. 2022
Ruský ministr zahraničí v rozsáhlém rozhovoru varuje svět, aby nepodceňoval „vážné“ riziko jaderné války kvůli Ukrajině. (Foto: Wikimedia)
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že NATO je podle něj „v podstatě“ zapojeno do zástupné války s Moskvou.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval, že konflikt na Ukrajině hrozí přerůst ve třetí světovou válku a že NATO je „v podstatě“ zapojeno do zástupné války s Moskvou tím, že dodává Kyjevu zbraně.
V rozsáhlém rozhovoru, který v pondělí odvysílala státní televize, Lavrov uvedl, že riziko jaderného konfliktu nelze podceňovat a že jádro jakékoli dohody o ukončení konfliktu na Ukrajině bude do značné míry záviset na vojenské situaci na místě.
Rozhovor byl odvysílán několik hodin poté, co americký ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin navštívili Kyjev a slíbili Ukrajině další vojenskou pomoc. Austin uvedl, že Spojené státy chtějí vidět Rusko „oslabené“, a přislíbil vyzbrojit Ukrajinu, aby jí pomohl zvítězit nad Moskvou.
USA mají tento týden rovněž hostit setkání více než 40 zemí na obranných jednáních týkajících se Ukrajiny, která se zaměří na další dodávky zbraní.
Během pondělního rozhovoru byl Lavrov dotázán, jak je důležité vyhnout se třetí světové válce a zda je současná situace srovnatelná s kubánskou raketovou krizí v roce 1962, která byla nejnižším bodem v americko–sovětských vztazích.
Rusko podle Lavrova dělá mnoho pro to, aby dodrželo zásadu snahy zabránit jaderné válce za každou cenu.
„To je naše klíčová pozice, na níž vše zakládáme. Rizika jsou nyní značná,“ řekl Lavrov. „Nechtěl bych tato rizika uměle zvyšovat. Mnozí by si to přáli. Nebezpečí je vážné, reálné. A my ho nesmíme podceňovat.“
Dvouměsíční ruská invaze na Ukrajinu, největší útok na evropský stát od roku 1945, si vyžádala tisíce mrtvých nebo zraněných, proměnila města v trosky a přinutila více než 5 milionů lidí uprchnout do zahraničí.
Moskva své akce označuje za „speciální vojenskou operaci“, jejímž cílem je odzbrojit Ukrajinu a ochránit ji před nacisty. Kyjev a Západ tvrdí, že jde o falešnou záminku pro nevyprovokovanou agresi ruského prezidenta Vladimira Putina proti suverénní zemi. Ruský vůdce na počátku války také uvedl své jaderné odstrašující síly do stavu nejvyšší pohotovosti s odvoláním na „agresivní prohlášení“ Západu.
Lavrov při obhajobě postupu Moskvy rovněž obvinil Washington z nedostatku dialogu.
„Spojené státy prakticky ukončily veškeré kontakty jen proto, že jsme byli povinni bránit Rusy na Ukrajině,“ tvrdil Lavrov a zopakoval zdůvodnění invaze Moskvy k jižnímu sousedovi.
Uvedl však, že západní dodávky sofistikovaných zbraní, včetně protitankových střel Javelin, obrněných vozidel a moderních bezpilotních letounů, jsou provokativními opatřeními, která mají konflikt spíše prodloužit, než ukončit.
„Tyto zbraně budou legitimním cílem ruské armády jednající v rámci speciální operace,“ uvedl Lavrov.
„Skladovací zařízení na západní Ukrajině se již vícekrát stala terčem útoku [ruských sil]. Jak by to mohlo být jinak?“ dodal. „NATO v podstatě vede válku s Ruskem prostřednictvím zmocněnce a tohoto zmocněnce vyzbrojuje. Válka znamená válku.“
Uvedl, že kyjevské úřady nevyjednávají v dobré víře a prezident Volodymyr Zelenskyj, bývalý herec, si podobně jako britský premiér Boris Johnson hraje na veřejnost, místo aby se zabýval hlavním úkolem – jednáním.
„V jistém smyslu jsou si podobní ve schopnosti hrát na galerii. Například imitují jednání,“ řekl Lavrov.
Nicméně Moskva podle něj bude s ukrajinským vyjednávacím týmem nadále jednat.
„Jako v každé situaci, kdy jsou použity ozbrojené síly, samozřejmě vše skončí smlouvou, ale parametry této smlouvy budou určeny fází vojenských akcí, v níž se tato smlouva stane skutečností.“
Lavrovovy komentáře přišly poté, co se objevily zprávy, že Putin smetl ze stolu jakoukoli možnost podepsání dohody s Ukrajinou po potopení lodi Moskva, vlajkové lodi Černomořské flotily.
Deník Financial Times s odvoláním na tři osoby informované o rozhovorech s ruským prezidentem dříve v pondělí uvedl, že Putin je nyní zřejmě rozhodnut zabrat co největší část ukrajinského území.
„Potřebuje najít způsob, jak z toho vyjít jako vítěz,“ uvedl jeden z nich. Ale „po Moskvě nevypadá jako vítěz, protože to bylo ponižující“.
Potopení lodi Moskva následuje po rozhodnutí Ruska stáhnout se ze severu Ukrajiny a vzdát se plánů na obsazení hlavního města, což bylo jeho deklarovaným cílem při zahájení invaze 24. února.
Moskva nyní tvrdí, že jejím cílem je obsadit Donbas, převážně ruskojazyčný průmyslový region na východě Ukrajiny. Ačkoli obě strany tvrdí, že kampaň na východě probíhá, Rusko zatím nezahájilo plošnou pozemní ofenzívu a nedosáhlo žádného významného průlomu.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v pondělí pozdě večer prohlásil, že Lavrovovo varování před jaderným konfliktem znamená pouze to, že „Moskva cítí porážku“, a vyzval Západ, aby Kyjev nadále podporoval.
„Rusko ztrácí poslední naději, jak svět odradit od podpory Ukrajiny,“ napsal Kuleba na Twitteru.
„Proto ty řeči o ‚reálném‘ nebezpečí třetí světové války. Znamená to pouze to, že Moskva cítí porážku na Ukrajině. Proto musí svět zdvojnásobit podporu Ukrajiny, abychom zvítězili a zajistili evropskou a globální bezpečnost.“
Zdroj: